کرونا از طریق لمس کردن پوست صورت به وسیله دست ها انتقال پیدا می کند؟

تاکنون ویروس کرونا توانسته است افراد زیادی را آلوده کند و متاسفانه جان افراد زیادی به دلیل ابتلا به کرونا از دست رفته است.   به وسیله دست های آلوده و تراوش ویروس کرونا بر روی سطح پوست صورت ابتلا به بیماری تنفسی کرونا امکان پذیر می باشد.

 

چه کنیم تا گرفتار این ویروس خطرناک نشویم؟

بازدید آمارها و نگرانی از ابتلا به بیماری این سوال را در ذهن ایجاد می کند، برای این که مبتلا به بیماری تنفسی خطرناک نشویم چه باید بکنیم؟ برای این که از ابتلا به بیماری جلوگیری کنیم، ابتدا باید بیماری را بشناسیم و راه های انتقال ویروس را بشناسیم. پس باید این احتمال را بدهیم ویروس همه جا پراکنده شده است. به این ترتیب ما در هر جایی که می رویم ممکن است با اشیا و افرادی در تماس باشیم که در ظاهر بدون علامت باشند ولی آلوده به ویروس باشند. ویروس ها با چشم قابل مشاهده نیستند و از نظر عقلانی بهتر است در هنگام برخورد با اشیا یا افراد کاملا مجهز باشیم.

کرونا و صورت

چگونه مجهز باشیم:

اگر دست های خود را به طور مرتب ضدعفونی کنیم یا با آب و صابون شستشو دهیم ( در طول روز حدافل ۱۲ بار شستن دستها انجام شود) از ابتلا به ویروس کرونا در امان خواهیم بود. همچنین استفاده از ماسک در هنگام خروج از منزل، تعویض ماسک پس از عطسه یا سرفه، معدوم سازی ماسک و دستکش آلوده می تواند از راه های مقابله با انتشار ویروس باشد.

 

 ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

 ویروس کرونا به ۲روش می تواند به دیگران منتقل شود.

  1. از طریق تماس :

در این روش که خطر آن بسیار جدی تر است و ممکن است ما متوجه نشویم از طریق دست های آلوده امکان ابتلا به بیماری ایجاد شود به این ترتیب که در شرایط شیوع کرونا دست هایی که ممکن است در طول روز با اشیا مختلفی در ارتباط بوده باشند ( از محل کارتا فروشگاه ها و حتی منزل شخصی ) این دست ها مدام با میز، صندلی،کتاب، خودکار، مواد غذایی،کلید وپریزها، دستگیره ها و هزاران اشیا گوناگون که ممکن است آلوده به ویروس باشند، در تماس بوده اند که به طور غیر مستقیم برای ما خطرآفرین می باشند.

گاهی ممکن است از طریق دست دادن با دوستان وآشنایان ویروس را به یکدیگر به طور مستقیم انتقال دهیم. وقتی دست آلوده به بینی یا دهان و چشم تماس پیدا کند، می تواند ویروس را وارد بدن بکند.

 

  1. از طریق تنفس:

ویروس کرونا از طریق ذرات سنگین مانند سرفه و عطسه وارد هوا می شود. پس وقتی صحبت می کنیم یا سرفه و عطسه می کنیم تا فاصله یک تا یک و نیم متر در هوا معلق می مانند و بلافاصله روی اجسام  قرار می گیرند. بنابراین رعایت حفظ فاصله با سایر افراد می تواند ما را تا اندازه ای از خطر این ویروس رهایی ببخشد.

کرونا و لمس صورت

کرونا ویروس میهمان ناخوانده:

این که ویروس کرونا تا چه مدت بر روی اشیا قرار می گیرد به شکل دقیق هنوز مشخص نیست. این ویروس مدتی است در جوامع مختلف میهمان جدید و مرموزی شده است و اطلاعات ما همچنان در مورد این ویروس محدود و مبهم می باشد. ما هنوز نمی دانیم چه مقدار ذرات آلوده از طریق سیستم تنفسی خارج شده است و تا چه مدت در محیط مرطوب یا خشک می تواند فعال باشد. پژوهشگران با مواردی از آلودگی برخوردکرده اند که تا ۹ روز توانسته اند دوام داشته باشند. بنابراین اگر افراد موارد بهداشتی را رعایت نکنند و آلودگی به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از طریق تماس با سایر افراد همچنان منتقل شود دیگر راه امیدی برای مقابله با شیوع کرونا نخواهیم داشت.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *