با توجه به گسترش بیماری کرونا، ضدعفونی کردن تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی های موبایل، تبلت و سایر وسایل امری ضروری می باشد. باید دانست که تمیز کردن دستگاه های الکترونیکی با ضدعفونی کردن آن ها کاملا مغایرت دارد. در گذشته با دستمال مرطوب می توانستیم به راحتی تمیز نگه داریم اما با شیوع کرونا بحث ضدعفونی کردن آلودگی ها امری لازم می باشد.

نحوه تمیز کردن وسایل الکترونیکی: معمولا برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی از یک دستمال مرطوب استفاده می شود. چگونگی ضدعفونی کردن تجهیزات الکترونیکی: برای ضد عفونی کردن سطوح خارجی دستگاه های الکترونیکی می توان از الکل ایزوپروپیل ۷۰% استفاده کرد، همچنین می توان با ضد عفونی کننده کلروکس برای ضدعفونی کردن تجهیزات الکتریکی استفاده کرد.

ضد عفونی

  چند اشتباه بزرگ که باعث آسیب دیدن لوازم الکتریکی می شود:

  1. به هیچ عنوان از سفید کننده استفاده نکنید و شیشه شور برای شستشو استفاده نکنید ممکن است به صفحه نمایش آسیب برسد و دیگر شفاف و روشن نباشد.
  2. هرگز فضا های باز لوازم برقی را مرطوب نکنید.
  3. دستگاه را در محلول ضد عفونی کننده غوطه ور نکنید.

باید توجه داشت اگرچه دستمال مرطوب، صابون و پاک کننده های چربی  برای تمیز کردن مناسب می باشند اما برای ضدعفونی کردن این لوازم از محلول الکلی و به روش صحیح باید استفاده کرد.

ضد عفونی کردن تبلت و گوشی هوشمند: بیشترین خطر برای ضدعفونی کردن گوشی های موبایل و تبلت از بین رفتن لایه ضد چربی واقع بر روی اسکرین است. در صورتی که گوشی یا تبلت مدت زیادی در اختیار شما قرار دارد  مطمئن باشید که این لایه پس از مدتی از بین می رود. با این حال نگران نباشید این لایه را می توان دوباره روی گوشی نصب کرد. می توانید قاب محافظ گوشی را از گوشی خارج کرده و با آب داغ و صابون بشویید. سعی کنید از محلول ضد عفونی بر پایه الکل برای پاک سازی گوشی استفاده کنید. حتی اگر گوشی شما ضد آب باشد آن را در محلول غوطه ور نسازید و مراقب صفحه نمایش گوشی باشید. گوشی موبایل از نظر ساختار با تبلت هیچ گونه تفاوتی ندارد بنابراین کلیه موارد را باید در مورد تبلت نیز رعایت کرد.

اینفوگرافی ضد عفونی کردن وسایل-کرونا

ضد عفونی کردن لپ تاپ و هیبریدی ها در دوران کرونا:

در صورتی که می خواهید سطوح داخلی و خارجی لپ تاپ را ضد عفونی کنید از دمنده هوا برای تمیز کردن گرد و غبار  استفاده کنید برای سطوح خارجی از الکل های ایزوپروپیل و اتانول استفاده کنید. برای ضد عفونی کردن صفحه نمایش هنگامی که صفحه آن از جنس پلاستیک باشد، الکل و مواد ضدعفونی کننده این سطوح را از بین می برند. اگر یک برس کوچک داشته باشید می توانید فن درون لپ تاپ را تمیز کنید  اغلب اسکرین های مدرن از جنس شیشه می باشند پس با خیال آسوده از تمیز کننده الکلی برای ضدعفونی این سطوح استفاده کنید.

ضد عفونی کردن کیبورد و ماوس: متاسفانه کیبورد و ماوس بیشتر از سایر ابزار در معرض آلودگی قرار دارند. دکمه های کیبورد به راحتی قابل جدا شدن می باشند می توانید آن ها را به تنهایی ضد عفونی کنید و برای تمیز کردن سطوح از دمنده  هوا استفاده کنید سعی کنید قطعات به طور کامل خشک و ضد عفونی شوند تا آسیب نبینند باید دانست با پاک سازی کیبورد سرعت و توانایی تایپ نیز افزایش می یابد زیرا تمام جرم ها و آلودگی ها از بین خواهند رفت. ماوس نیز به دلیل تماس مداوم با دست می تواند آلودگی زیادی را به خود جذب کند. برای ضد عفونی کردن قسمت های درونی  مانند بین کلید ها از یک خلال دندان استفاده کرد و سطوح دیگر ماوس را با الکل و پارچه تمیز ضد عفونی کنید.

کیس کامپیوتر: کیس کامپیوتر به دلیل حساسیت قطعات آن بسیار با دقت باید ضد عفونی شود. برای این کار هرگز از جاروبرقی نباید استفاده کنید می توانید قطعات را از کیس جدا کنید ( مادر بورد و  کارت گرافیک) و پس از اتمام ضدعفونی  آن ها را بادقت در جای خود قرار دهید.

مانیتور و تلوزیون: برای پاک سازی مانیتور و تلوزیون باید توجه داشت که صفحه آن ها متمایز از صفحه گوشی وتبلت ساخته شده است و نمی توان از روش ضدعفونی کردن گوشی برای مانیتور یا تلوزیون استفاده کرد برای سطوح داخلی به وسیله دمنده هوا آن را ضد عفونی کنید. برای ضدعفونی کردن صفحه مانیتور و تلویزیون از یک پارچه لطیف و نم دار مورداستفاده قرار دهید و هرگز از اسپری و مواد تمیزکننده استفاده نکنید زیرا موجب می شود تصویر تیره وتار شود.

هدفون و ایرفون: برای ضدعفونی کردن هدفون ها به بروشور آن توجه کنید اغلب هدفون ها روش تمیز کردن و ضدعفونی را در دستگاه قرار می دهند .می توانید از الکل ایزو پروپیل و یک دستمال برای ضد عفونی کردن هد فون،  سیم و جک استفاده کنید.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *