چرا نشانه های ویروس کرونا در بعضی افراد شدید تر است؟

مطالعات نشان می دهد ۸۰% افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند با یک سرماخوردگی متوسط تا خفیف مواجه می شوند و تنها ۲۰% از موارد به صورت اورژانسی و با عفونت شدید ریوی مواجه می شوند. در واقع سه عامل در چگونگی بروز بیماری کرونا دخالت دارد که بر اساس تحقیقات انجام شده به بررسی این موارد می پردازیم.

 

نوع و مقدار ویروس:

با توجه به حجم و میزان ویروس وارد شده به دستگاه تنفسی انسان سیر رشد و وخامت بیماری متغیر می باشد. طبق آزمایش های انجام شده حیواناتی که در معرض ذرات ویروس قرار داشتند و ویروس در بدن آن ها تکثیر یافته است اما دچار بیماری نشده اند. از مستندات معلوم می شود افرادی که تعامل و ارتباط بیشتری با سایر افراد داشته اند،  اغلب دچار بیماری شده اند و افرادی که کمتر با دیگران( شخص مبتلا یا مشکوک به بیماری) ارتباط داشته اند به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند. بنابراین هرچه مقدار ویروس بیشتر باشد بیماری شدت بیشتری پیدا می کند. البته هنوز مشخص نیست این مقدار ویروس شامل چه دوزی می باشد. مسئله مهم دیگر این است که متاسفانه ویروس از نظر ژنتیکی می تواند جهش پیدا کند. بنابراین می توانیم بروز بیماری را به اشکال و گونه های متفاوت ببینیم. پس ویروس می تواند با ویژگی متفاوت در بدن انسان تکثیر پیدا کند. عده ای از ویروس ها با سرعت قابل توجه در بدن شروع به تخریب سلول ها می کنند، این ویروس ها از دسته جهش یافته ها می باشند.

علائم ویروس کرونا

ساختمان ژنی بدن افراد:

ابتدا باید دانست ویروس از چه طریق وارد بدن انسان می شود. آنچه  باید بدانیم این است که نوعی پروتئین با نام  ACE2در روی سلول های ریه و دیگر بافت های بدن موجود می باشد که به عنوان گیرنده عمل می کند. ویروس با قرار گرفتن روی این پروتئین ها وارد سلول  می شود. در حال حاضر مطالعه روی این پروتئین و اختلاف آن با سایر پروتئین های مشابه و تاثیر ویروس بر چسبندگی به این نوع پروتئین ها در دست بررسی می باشد. معمولا افراد مسن کمتر  ACE2 را تولید می کند. پس باید انتظار داشته باشیم ، ویروس کمتری به سلول های ریوی این افراد وارد شود و عفونت کمتری ایجاد کند. نقش ACE2 در کنترل پاسخ ایمنی بدن نیز اهمیت دارد .بنابراین اگر مقدار کمی از این پروتئین وجود داشته باشد، سلول ها به جای دفاع از خود در برابر ویروس کرونا شروع به حمله به سلول های خودی می کند.

افرادی که در اثر ابتلا به کرونا جان خود را ازدست داده اند به دلیل پاسخ دفاعی کنترل نشده سلول ها بوده است که به بافت های ریه حمله کرده و آن ها را از بین برده است. به همین علت می توان گفت ویروس اگر نتواند به راحتی وارد ریه افراد مسن شود اما در صورتی که کنار سلول های سالم قرار بگیرد و آن ها را آلوده سازد خطرات بیشتری به دنبال خواهد داشت. ژنوم افراد دارای ژن های بسیار متنوعی  می باشد که می تواند عوامل بیماریزا را شناسایی کند. البته همه افراد ژن های یکسانی ندارند و به عبارت دیگر سیستم ایمنی افراد با یکدیگر متفاوت می باشد. یکی از مهم ترین عوامل ژنتیکی  کروموزومY می باشد. تحقیقات نشان می دهد مردان بیشتر از زنان به ویروس مبتلا شده اند. به نظر می رسد هورمون استروژن موجود در زنان می تواند عامل محافظ باشد و تاثیر مثبت بر پاسخ ایمنی بدن می گذارد. درحال حاضر  محققان پزشکی در حال مطالعه بر روی این هورمون و تاثیر آن برای مردان مبتلا به کرونا می باشند. همچنین افرادی که سابقه بیماری در زمینه انعقاد خون و مشکلات عروقی دارند،  ابتلا به ویروس ممکن است زمینه ساز سکته مغزی در این افراد که شامل افراد جوان نیز هست بشود.

 ویروس کرونا و کمک مومنانه

شرایط زندگی و سابقه بیماری:

عامل بعدی برای ابتلا به ویروس شرایط زندگی و سابقه بیماری فرد می باشد. همانطور که می دانیم بعضی بیماری ها مانند بیماری های قلبی، عروقی و دیابت می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. در صورتی که فرد با این بیماری های زمینه ای دچار کرونا ویروس شود علائم بیماری بسیار خطرناکتر می شود. اغلب افرادی که دچار مشکلات قلبی و عروقی، دیابت کنترل نشده، افراد چاق و سیگاری بوده اند از گروه های خطرناک مبتلایان به ویروس بوده اند. همچنین آمارها نشان می دهد، کشورهای صنعتی که از نظرآلودگی هوا مقام نخست داشته اند، تعداد افراد مبتلا به ویروس، بیشتری نسبت به سایر نقاط داشته اند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *