کرونا ویروس با شیوع گسترده جهانی خود نشان داده است که شوخی بردار نیست. خوشبختانه رعایت بهداشت و عملیاتی شدن توصیه پزشکان از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری کرده است. در صورتی که همه افراد جامعه به حفظ و سلامت خود و دیگران اهمیت بدهند می توانیم از ویروس کرونا نترسیم اما عده ای از مردم نمی توانند مراقب خود باشند و افراد دیگری باید به کمک این دسته از افراد جامعه بشتابند. در حالی که آمارها از ابتلا گروه های متفاوت سنی و جنسی خبر می دهد، سوال این جا است پس کدام دسته می توانند امیدوار باشند که به بیماری مبتلا نمی شوند. برای این که بدانیم خطر ویروس کرونا برای کدام گروه از مردم دردسر ساز است یا ایجاد خطر نمی کند بهتر است افراد را به دو گروه آسیب پذیر و افراد مصون از خطر تقسیم کنیم.

 

افراد آسیب پذیر جامعه شامل چه کسانی می شود:

  • متاسفانه افراد سالمند و بیماران بیشتر از سایر افراد در معرض خطر می باشند. به دلیل سیستم دفاعی ضعیف بدن این افراد ابتلا به بیماری های عفونی در این گروه از عزیزان بیشتر به چشم می خورد و همچنین خطر مرگ و میر در این گروه سنی بیشتر از سایر افراد می باشد.
  • خطر بیماری برای افرادی که دچار مشکلات زمینه ای مانند نقص سیستم ایمنی، دیابت کنترل نشده، سرطانی، پیوند اعضا و بیماران ریوی بسیار بیشتر از سایرین می باشد.
  • دسته خاموش و پرخطر دسته کودکان و نوجوانان می باشند. این گروه از افراد ممکن است خود دچار بیماری کووید ۱۹ نشوند اما به سرعت بیماری را انتشار می دهند در بعضی از این افراد بیماری بسیار خفیف و در اندازه یک سرماخوردگی کوچک ظاهر می شود و ممکن است برای سایر اعضا خانواده خطرناک باشد. در حال حاضر شاهد ابتلا کودکان به این بیماری نیز بوده ایم زیرا به دلیل سیستم دفاعی آسیب پذیر این گروه از افراد و ناتوانی بعضی از این کودکان در حفظ و مراقبت سلامت خود امکان ابتلا به ویروس در کودکان فراهم می شود.
  • دسته دیگر که ناقل بیماری هستند و رفتار های خطرناک از خود بروز می دهند شامل کسانی هستند که با بی پروایی آلودگی را با خود به همه جا پخش می کنند، البته در ظاهر با ماسک و دستکش به خارج از منزل می روند اما با یک دستکش همه چیز را لمس می کنند و سرانجام همان دستکش را در خارج از منزل رها می کنند. عده ای از این افراد فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند، برای امور غیر ضروری در کوچه و خیابان عبور می کنند و به هشدار ها بی اهمیت هستند. متاسفانه تعداد این افراد کم نیستند و اگر همچنان با بی پروایی رفتار کنند خطر را با خود به منزل نیز می برند.

ریسک کرونا

کدام گروه نباید از ویروس کرونا بترسند:

  • بیماران قلبی و عروقی، بیماران دیابتی، بیماری های مزمن کلیوی، اختلالات مزمن عصبی، بیماری های مزمن کبدی، بیماری های مادر زادی، اچ آی وی مثبت (ایدز) وبیماران مزمن خونی از گروه بیماری هایی هستند که خطر ریسک مرگ در اثر ابتلا به کرونا در آن ها کم می باشد.
  • افرادی که در قرنطینه خانگی به سر می برند و در صورتی که به خارج از منزل می روند رعایت نکات بهداشتی و ایمنی را جزو وظایف خود می دانند، همچنین افرادی که سالم و بدون بیماری های زمینه ای هستند نباید بترسند. باید دانست یکی از عواملی که موجب سرماخوردگی می شود ویروس ها می باشند و کرونا نیز از خانواده ویروس ها می باشد. با توجه به جو روانی عده ای فکر می کنند، با کوچکترین سرماخوردگی دچار کرونا شده اندکه این امر از عوامل تضعیف کننده سیستم دفاعی بدن می باشد. گروهی از افراد حتی ممکن است دچار این بیماری بشوند، اما در صورتی که ادامه روند درمانی را در منزل دنبال نمایند سریع تر از بیماران بستری بهبود می یابند. این افراد با رعایت بهداشت فردی، استحمام روزانه، مصرف دمنوش های گرم و استراحت کافی بهبودی خود را به سرعت به دست می آورند. مراجعات غیر ضروری به مراکز بهداشتی برای بیماران خفیف کرونا ویروس، احتمال خطر بیشتر برای این بیماران را به همراه خواهد داشت.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *