کدام گروه خونی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟

بیماری ویروسی کرونا از طریق فعالیت نوعی ویروس ناشناخته به وجود می آید و به همین دلیل شناسایی این بیماری برای دانشمندان همراه با مشکلات زیادی بوده است. طبق شواهد اولیه این بیماری برای افراد مسن، افرادی که شرایط بهداشتی ویژه داشته اند یا بیماری های خاص و زمینه ای دارند، خطر عوارض  شدید و حتی مرگ ناشی از کرونا ویروس را به دنبال داشته است. طبق آخرین مطالعات انجام گرفته بین گروه خونی و ابتلا به بیماری کرونا ویروس ممکن است رابطه ای وجود داشته باشد.

خون و کرونا

گروه خونی  آسیب پذیر در برابر بیماری ها هستند؟

طبق نظر کارشناسان افرادی که داری گروه خونی A بوده اند، در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض خطر بیماری قرار دارند. آمارها نشان می دهد افرادی که درای گروه خونی  A بوده اند بیشتراز سایر افراد در بیمارستان ها بستری شده اند. باید دانست روی سطح غشا گلبول های قرمز ماده ای پروتئینی با نام آنتی ژن  AB ، Bو A  دیده می شود که در دوران جنینی به وجود می آید و با گذشت زمان غلظت آن افزایش پیدا می کند. آنتی ژن های  Bو A  را در ترشحات بزاق، خلط و ترشحات اشک و ادرار به مقدار کمتری می توان یافت و دانشمندان احتمال می دهند این امر شرایط را برای ابتلا به بعضی بیماری ها فراهم می سازد زیرا آنتی ژن های مختلف در مقابل برخی بیماری ها مقاوم هستند و در برابر برخی دیگر ضعیف می باشند.

یکی از دلایل حساسیت این گروه خونی در مقایسه با سایر گروه ها، نحوه پیوند و اتصال پروتئین ها ی موجود در سطح کرونا ویروس به قند های مختلف سلول های سطحی می باشد که با گروه خونی فرد همراه می باشد. گروه خونی A دارای یک قند اضافی بر روی سطح سلول های خود با نام گلوکوزامین است و گروه خونی O که کمترین آمار ابتلا به ویروس را دارد این پروتئین را ندارد. سیستم گروه خونی A B O   قسمتی از سیستم ایمنی بدن می باشد. باید دانست که هسته اصلی چگونگی مقابله با سیستم ایمنی بدن ما با تغییر واکنش در مواجه با عفونت های مختلف در گروه های خونی افراد آشکار می شود.

 

آیا گروه خونی A باید از ویروس هراس داشته باشند؟

کارشناسان بهداشت بیان داشته اند که این بررسی ها هنوز در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارند و به نظر نمی رسد که گروه خونی عامل اصلی عفونت باشد. به این ترتیب داشتن یک گروه خونی نباید باعث ترس و عدم اطمینان مردم شود. می توان گفت افراد جدای از نوع گروه خونی  یا هر ویژگی قابل اندازه گیری باید در برابر عفونت ها خود را آسیب پذیر تلقی کنند. میکرو اورگانیسم های بسیاری در اطراف ما وجود دارند که می توانند باعث عفونت شوند و با اتصال به قند های موجود در سطح سلول ها با سلول های انسانی ارتباط داشته باشند. به عنوان نمونه می توان ویروس آنفلوانزا را مثال زد. ویروس آنفلو انزا به قند موجود در سلول های انسانی با نام سیالیک  اسید متصل می شود. برای درمان این نوع آنفلوانزا از داروی تامیفلو استفاده می شود که از طریق اتصال به این قندها، آن را مهار می کند و یک نمونه عالی جهت شناخت تعامل اسید نورامین می باشد. به این ترتیب با شناسایی این قند اسید آمینه موجود در خون به عنوان یک داروی ضد ویروس کمک بسیاری  جهت درمان می کند.

انواع گروه خونی و کرونا

 همزیستی با ویروس کرونا:

در حال حاضر افراد دارای گروه خونی A ممکن است که دچار نگرانی شوند که  بیشتر از سایر مردم در معرض خطر ابتلا باشند و افرادی که  دارای گروه خونی O هستند با خیال راحت به همزیستی با کرونا ادامه دهند. پزشکان متخصص خون با این عقیده موافق نیستند زیرا در صورت عدم رعایت اقدامات احتیاطی ممکن است نتیجه بسیار فاجعه باری را در بر داشته باشد. آمار ها نتیجه تحقیق بر روی عده محدودی از افراد در برخی نقاط دنیا می باشد و توزیع گروه خونی بر اساس کشورهای مختلف متغیر می باشد.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *