طبق پژوهش های جدید بیمارانی با علائم متفاوت به پزشک مراجعه کرده اند. برخلاف تصور ما که به دنبال علائم ریوی در ویروس کرونا هستیم. در حال حاضر علائم کاملا متفاوت ازسندروم ریوی نیز در بعضی از بیماران مشاهده شده است. بنابراین باید ملاحظات ما درباره  رعایت فاصله اجتماعی و تماس با سایر افراد بیشتر باشد زیرا ناقلان خاموش بدون علامت یا با علائم کاملا متفاوت باعث انتقال ویروس کرونا باشند. متاسفانه در گذشته فرض بر این بود که کودکان با نشانه های مختصر می توانند بیماری را منتقل کنند اما در حال حاضر این نشانه ها در بزرگسالان نیز مشاهده می شود.

علائم جدید کرونا

دوره نهفتگی بیماری کرونا:

از زمان انتقال ویروس به بدن فرد به مدت ۲ تا ۱۲ روز  دوره کمون بیماری می باشد. پس از این زمان علائم به صورت تب و لرز، درد عضلات و عوارض بیماری تنفسی و ریوی ( آبریزش بینی، سرفه خشک، سرگیجه وگلو درد) بروز می کند.گاهی بیماری بدون عوارض و یا بصورت خیلی خفیف بروز می کند.

 

 با مشاهده این علائم باید بیشتر مراقب خود و دیگران باشیم:

 • در حال حاضر بیماری کرونا می تواند مخاط چشم را درگیر کند و منجر به قرمزشدن چشم ها شود.که این علامت از نشانه های کمتر مشاهده شده می باشد.
 • در حال حاضر ویروس کرونا با در گیر کردن حواس بویایی و چشایی، توانایی درک بوها و مزه ها را می گیرد که در برخی افراد پس از چند مدت این حواس دوباره به شکل سابق باز می گردد.
 • سردرد های خیلی شدید یکی دیگر از علائم بیماری می باشد ویروس کرونا با التهاب مغزی گاهی منجر به خونریزی مغزی شده است. البته تعداد مواردی که با این نشانه گزارش شده اند بسیار ناچیز بوده است.
 • متاسفانه این بیماری می تواند اعصاب مرکزی و محیطی بدن را نیز درگیر کند که باعث ضعف اندام تحتانی، اختلال در راه رفتن و اختلال در اعصاب محیطی از نشانه های بیماری ویروسی کرونا باشد.
 • در مواردی شاهد بیماری با درد قفسه سینه و ناراحتی های قلبی بوده ایم که بیمار سابقه این بیماری را نداشته است.
 • از دیگر علائم می توان به دردشکم، اسهال و استفراغ اشاره داشت. گاهی بیماری با عوارض پوستی مشاهده می شود که ممکن است به دلیل مصرف داروهایی که جهت درمان به کار می رود بروز پیدا می کند.
 • همانطور که از ابتدای شیوع بیماری گفته شد با مشاهده علائمی مانند تب، نشانه های بیماری در دستگاه تنفسی تحتانی مانند سرفه تولید خلط گلو و مشکلات تنفسی، باید از تماس با فرد مشکوک خود داری کنیم
 • درد های عضلانی یکی دیگر از نشانه های بیماری می باشد. گاهی با عوارضی مانند سینه پهلو و نارسایی چند اندامی(نارسایی کلیه ها)  پیشرفت پیدا می کند.
 • در افراد مسن وکودکان با نقص سیستم ایمنی بدن می تواند بیماری شدیدتر و با بروز سینه پهلو و برونشیت بروز کند.

علائم کرونا

چه کنیم تا مبتلا به بیماری ویروسی و عفونی نشویم:

 1. رعایت اصول بهداشت فردی که شامل شست و شوی دست ها با آب و صابون می باشد.
 2. استفاده از ماسک به خصوص در محیط های شلوغ مانند مترو و اتوبوس ضروری می باشد. متاسفانه عده ای از افراد مبتلا بدون علامت می باشند و این افراد از مهمترین منابع انتقال ویروس هستند. بنابراین استفاده از ماسک برای همه الزامی می باشد.
 3. ویروس می تواند از طریق مدفوع فرد مبتلا به بیماری دفع شود. بنابراین رعایت بهداشت در سرویس های بهداشتی بسیارضروری می باشد.
 4. رعایت حفظ فاصله گذاری اجتماعی یکی دیگر از نکاتی است که باید توسط همه افراد در حال حاضر رعایت شود.

علائم جدید کرونا را با این نشانه ها بشناسیم


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *