با تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی و منع رفت و آمد های غیر ضروری، ویروس کرونا اکنون در وضعیت پایدار قرار گرفته است. این طرح توسط مسئولین بهداشت ابتدا در فروشگاه های توزیع مواد غذایی وبهداشتی، بانک ها و موسسات اداری که در روزهای قرنطینه مجبور به بازگشایی بودند اجرایی شد. در حال حاضر با فاصله گذاری مناسب توسط همه مردم در محیط کار و بیرون از منزل می توان از سلامت افراد جامعه اطمینان حاصل پیدا کرد. با توجه به این که اطلاعات ما درباره پایان این بیماری و تولید دارو یا واکسن ویروس تکمیل نشده است بهترین راه کار برای مبارزه وقطع زنجیره ارتباط  طرح فاصله گذاری اجتماعی می باشد.

طرح فاصله گذ اری اقدام موثر برای جلوگیری از شیوع کرونا

جزئیات طرح فاصله گذاری اجتماعی:

 • افراد بومی ساکن هر شهر می توانند وارد شهر خود شوند و این ورود برای افراد دیگر ممنوع می باشد. نحوه شناسایی از طریق کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو انجام می شود.
 • خروج افراد غیر بومی شهر برای رفتن به شهر خود بلا مانع می باشد.
 • طبق این طرح مدارس، دانشگاه ها، مساجد و همچنین پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی، استخرها، و مکان هایی که محل اجتماعات مردم هستند تعطیل می باشند.
 • اصناف و مشاغلی که شامل این طرح می باشند در قالب سه گروه قرار می گیرند،

مانند:

 1. گروه فعالان شامل بانک های دولتی، مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، مراکز خدماتی شامل فروشگاهای عرضه مواد خوراکی ، نانوایی ها.
 2. گروهی که باید تعطیل باشند مانند مساجد، مدارس، دانشگاه ها، کتابخانه ها، پاساژها، و سایر مکان های عمومی غیر ضروری .
 3. گروهی که بر اساس اقتضا و بسته به شرایط محلی می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

با توجه به مصوبات این طرح بر اساس بخش نامه اداره جات می توانند با یک سوم نیروهای خود و به صورت شیفت بندی فعالیت کنند. برگذاری مراسم و مجالس ( رسمی و غیر رسمی) که باعث اجتماع مردم شود، ممنوع می باشد.

محدودیت جابجایی مسافر از طریق هواپیما، قطار و اتوبوس های بین شهری  با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی میسر می باشد. بر همین اساس کمیته مستقر در وزارت کشور و ستاد پشتیبانی استان ها و مدیریت بیماری کرونا در شهرستان های واقع در استانداری و فرمانداری، مسئول پیگیری اجرای طرح می باشند و در صورت نیاز  نسبت به شرایط تدابیر لازم را اجرا می کنند.

 

تدابیر لازم در بیرون از منزل برای اجرای طرح فاصله گذاری:

 • در صورتی که به ناچار از منزل خارج شدید با حفظ رعایت نکات بهداشتی و پوشیدن ماسک و دستکش مناسب از منزل خارج شوید.
 • فروشگاه ها موظفند در بدو ورود فروشگاه از پذیرش افراد مشکوک به بیماری خود داری کنند.
 • در هنگام ارتباط با فروشنده و سایر افراد فاصله خود با دیگران را رعایت کنید .
 • از لمس کردن، تماس اشیا و وسایلی که قصد خرید آن را ندارید پرهیز کنید .
 • خرید های خود را حدالمقدور از طریق اینترنت انجام دهید .
 • در هنگامی که بیرون از منزل هستید با دستکش یا بدون دست کش هرگز صورت خود را لمس نکنید .
 • از تماس مستقیم که منجر به انتقال ذرات دهانی می شود پرهیز کنید.

جلوگیری از شیوع کرونا

طرح فاصله گذاری اجتماعی چه مزایای در حال حاضر دارد؟

به اعتقاد عده ای طرح فاصله گذاری باعث سرد شدن روابط اجتماعی افراد می شود، همچنین ضربه بزرگی به بعضی مشاغل و افراد وارد می سازد. در پاسخ می توان گفت این طرح تا زمانی اجرا می شود که از پایان این بیماری و درمان بیماران قطعی کرونا مطمئن شده باشیم. بنابراین طرح در حال حاضر اجرایی می باشد و زمان آن محدود به دوره کرونا می باشد. مشاغل آسیب پذیر و اقشار کم درآمد از تسهیلات و وام بانکی جهت انجام امور خود بهره مند می شوند. باید دانست که با رعایت بهداشت می توانیم جلوی هزینه های اضافی را بگیریم. در صورتی که فاصله گذاری را به صورت جدی رعایت نکنیم  ممکن است به عنوان ناقل،  ویروس را به خانواده انتقال دهیم و با توجه به هزینه درمان، زحمت کادر درمان را دو چندان کرده ایم. اگر می خواهیم مانند سابق زندگی عادی خود را ادامه دهیم امروز با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی می توانیم به فردایی بدون کرونا امید داشته باشیم.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *