در روزهای شیوع کرونا آیا اکنون که به ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم ممکن است با وجود روزه داری سیستم ایمنی بدن ضعیف شود؟ آیا کم آّبی باعث ابتلا به کرونا نمی شود؟ برای کسانی که در خارج از منزل مشغول کار می باشند روزه داری  درست است؟ این قبیل سوالات ممکن است در آستانه ماه مبارک رمضان برای همه مطرح شود و عده ای به بهانه کرونا و ترس از ابتلا به آن از این فریضه واجب روی گردان شوند. طبق احکام اسلامی روزه برای افراد بیمار، باردار و شیرده ، مسن و در حال سفر جایز نمی باشد.

براساس نظر پزشکان مسلمان و غیر مسلمان روزه داری سیستم ایمنی بدن را ضعیف نمی کند. مسئولین بهداشت کشور بر این عقیده هستند که افراد عادی و سالم می توانند با رعایت بهداشت فردی و حفظ رژیم غذایی صحیح به روزه داری بپردازند. مهمترین و اصلی ترین گام برای ممانعت از شیوع کرونا ( رعایت) می باشد. در واقع هر فرد باید متوجه باشد از نظر رفتاری و ارتباطات اجتماعی تا چه اندازه در معرض خطر ویروس می باشد. به اعتقاد متخصصان بهداشت اگر مردم قرنطینه خانگی را رعایت کنند، ویروس آن ها را تهدید نخواهد کرد. تا زمانی که سهل انگاری، رعایت نکردن پیام های بهداشتی و آمد و رفت غیر ضروری وجود داشته باشد ویروس به قوت خود باقی خواهد ماند.

کرونا و رمضان

با تشنگی روزه داری و خطر کرونا چه باید کرد؟

بدون شک بدن انسان در طول شبانه روزه به آب و مایعات احتیاج دارد و در ایام ماه رمضان می توان فاصله افطار تا سحر این نیاز را برطرف ساخت. متاسفانه عده ای از مردم آب مورد نیاز بدن را از طریق نوشیدن چای تامین می کنند و همین امر باعث دفع ادرار بیشتر و احساس تشنگی برای فرد می شود. در حال حاضر نمی توان برای همه یک نسخه و درمان خاص را تجویز کرد بنابراین بیماران قلبی و عروقی، فشارخون بالا، بیماران سرطانی وافرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند باید با پزشک معالج خود مشاوره داشته باشند. مسئله بعدی این است که سیستم ایمنی بدن در ایام روزه داری چه تغییری می کند؟ باید گفت بر طبق احادیث و روایات روزه باعث افزایش ایمنی بدن می شود و ضامن سلامت بدن می باشد. البته برای افراد مسن که اغلب مایعات کمتری می نوشند ممکن است دچار خشکی حلق و گلو شوند و به همین علت شانس ابتلا به بیماری در آن ها افزایش می یابد، اما در صورتی که در خانه بمانند و بیماری دیگری از قبل نداشته باشند می توانند روزه بگیرند.

 

روزه داری بدون سحری خوردن ممنوع:

طبق عقیده متخصصان گوارش روزه گرفتن بدون خوردن وعده سحری به هیچ عنوان توصیه نمی شود و استفاده از مایعات بیشتر در هنگام افطار، تناول میوه و سبزی جات در این ایام به روزه داران توصیه می شود. همچنین از مردم خواسته شده است بیشتر در منزل بمانند و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند. اگرچه ویروس کرونا تا حدودی شبیه سارس می باشد اما هنوز تحقیقات در مورد این ویروس، عوامل مختلف و تاثیر گذار بر ویروس ادامه دارد.

نقش روزه بر کنترل بعضی از بیماری ها:

کنترل و نقش روزه برای بعضی از بیماریها پوشیده نیست و می تواند عوامل مستعد کننده کرونا را کاهش دهد. در عین حال باید موارد بهداشتی را همچنان رعایت کنیم.

 • افزایش مقاومت بدن در ایام روزه داری
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش بیماری های فشار خون، قند خون، سرطان.
 • کاهش وزن و کم شدن چربی های غیر مفید بدن

 

چه کسانی نباید روزه بگیرند:

 • افراد پیر یا سالخورده که روزه داری برای آن ها سخت می باشد
 • افراد بیماری که با روزه گرفتن بیماری آنها افزایش می یابد.
 • زنان باردار یا شیرده که روزه گرفتن باعث ضرر برای خود یا فرزند شان می شود.
 • افراد کم خون، یا دچارضعف بدنی بسیارشدید که تحمل روزه داری برای آن ها مشقت دارد.
 • تشنگی شدید که دیگر نمی توانند این تشنگی را تحمل کنند.
 • افراد نابالغ، زنانی که دچار عذر شرعی شده اند.
 • مسافرانی که کمتر از ده روز مجبور به سفر  کردن هستند.
 • افراد بیهوش، دیوانه و کم توان ذهنی و جسمی.

بنابراین اگر مسئله روزه داری برای شخص ضرری ایجاد نمی کند به دلیل ترس از بیماری نباید امر واجب را ترک کند. به اعتقاد کارشناسان بهداشت موثر ترین روش کنترل بیماری پرهیز از اجتماعات می باشد.

چه کسانی نباید روزه بگیرند


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *