توصیه های کرونایی برای کودکان

شیوع کرونا خسارات جسمی و روحی برای خانواده ها ایجاد کرده است. متاسفانه کرونا وضعیت زندگی اجتماعی را دگرگون ساخته است و ما باید به ناچار این تغییرات را بپذیریم، بنابراین باید نحوه زندگی، دیدگاه و مهارت های خود را  تغییر دهیم. در صورتی که بخواهیم با همان شیوه گذشته امور خود را مدیریت کنیم با شکست  مواجه می شویم و ممکن است آسیب ببینیم. اکنون که زمان بیشتر را در کنار فرزندان هستیم زمان بیشتری را به آن ها اختصاص بدهیم. هنوز به طور قطعی نمی توان گفت تعداد کودکانی که دچار بیماری کرونا می شوند، چرا کمتر می باشد و یا چه عواملی موجب می شود که در بعضی از کودکان علائم بیماری خفیف تر از سایرین می باشد.

توصیه کرونا کودکان

 توصیه های لازم به والدین:

اگر در خانه فرزند نوجوان دارید با نصیحت و اندرز نمی توانید فرزند خود را تربیت کنید. نقش پدر که اغلب ارتباط کمتری به دلیل اشتغال درگذشته با فرزندان خود داشته است، این روزها پررنگ تر می شود زمان را در دست بگیرید و با فرزند خود بازی و گفتگو داشته باشید.

 

 اوقات فراغت قرنطینه در منزل با کودکان

 حال که می توانید درکنار کودک خود باشید از این زمان استفاده کنید، مانند یک دوست با فرزندان خود رابطه برقرار کنید. اکنون فرصت برای مطالعه جهت همه اعضا خانواده ایجاد شده است، مخصوصا دانش آموزان ابتدایی می توانند در کنار والدین خود با مطالعه کتاب های مفید همچنین با بحث و گفتگو درباره آنچه از مضمون کتاب دریافت کرده اند به تجارب خود اضافه کنند. می توانید از بازی های دوران کودکی خود مانند مارپله و منچ استفاده کنید. گاهی مسابقه نقاشی ترتیب بدهید و از این طریق به فرزند خود در بروز احساساتش کمک کنید. بچه ها از طریق فضای مجازی و برنامه های آموزشی می توانند دروس خود را دنبال کنند. پدر و مادر نیز می توانند مهارت های خود را به فرزندانشان آموزش بدهند. در حال حاضر نوجوانان به دلیل شرایط سنی، حس استقلال طلبی و شکل گیری شخصیت نیازمند ارتباط دوستانه با افراد مطمئن می باشند و با توجه به شرایط قرنطینه در کنار فرزند خود می توانیم از طریق فضای مجازی این ارتباط را به وجود بیاوریم. می توانیم اطلاعات لازم برای مقابله با کرونا را از طریق اینترنت و فضای مجازی به فرزند خود آموزش بدهیم و فرصت مطالعه و پژوهش را برای او فراهم آوریم.

 

 اضطراب کودکان در مواجه با تعطیلی مدارس و دوری از دوستان

یکی از مشکلات امروز کودکان ما در خانه ماندن و عدم ارتباط با سایر دوستان هم مدرسه می باشد و این شرایط باعث استرس در کودک می شود. ما انسان ها به روابط اجتماعی نیازمند می باشیم. بسیاری از بچه ها فکر می کنند با دور شدن از دوستان خود دیگر دوستی بین آن ها از بین رفته است. به فرزند خود آموزش بدهیم در این شرایط به وسیله فضای مجازی و تماس تلفنی  یا نوشتن نامه این ارتباط را حفظ کنند. البته داشتن این ارتباط باید محدود به زمان و با نظارت خانواده ها باشد. هر چه سن کودک کمتر باشد پذیرش شرایط برایش دشوارتر خواهد بود، وظیفه والدین این است که با گفتگو و ترغیب فرزند خود،  برای بیان احساسات، این اضطراب و نگرانی  ناشی از قرنطینه را کمتر کنند. گاهی کودک دچار پرخاشگری می شود در بعضی مواقع ممکن است پرتحرک یا بدخلق و زودرنج شود. اجازه دهید احساس خود را بروز دهد و با نرمی و آرامش با کودک خود صحبت نمایید. اگر کودک تان نمی تواند با گفتگو احساسش را بیان کند از او بخواهید:

  • با یک نفر بزرگسال و مورد اطمینان صحبت کند.
  • نفس عمیق بکشد.
  • از کودک تان بخواهید راجع به احساسش قصه بنویسد.
  • درباره احساس خود نقاشی بکشد.

اکنون که شرایط باعث شده در خانه بمانیم علت این خانه نشینی را توضیح دهیم و بگوییم برای حفظ سلامت و امنیت ماست که باید کمتر به بیرون از خانه برویم. همچنین مدارس به دلیل محافظت از آن ها تعطیل شده است. به خاطر داشته باشید کودک به دلیل عدم امنیت به حرف ها و اتفاقات اطراف خود بسیار کنجکاو  می باشد، سعی کنید به گونه ای صحبت کنید که بار منفی اضطراب از ذهن کودک برداشته شود و  بیشتر متوجه رعایت بهداشت وحفظ سلامت خود و اطرافیانش باشد.

 کرونا کودکان

 روش صحیح عادات بهداشتی را به کودک خود آموزش دهید

برای این که کودک دستان خود را با روش صحیح شستشو بدهد ابتدا خود نیز به عنوان الگو به رعایت نکات بهداشتی و شستشوی مداوم دست ها بپردازید. می توانید در قالب بازی یا با شعر خوانی پس از بازی و قبل از خوردن غذا، فرزند را به شستن دستها با آب گرم و صابون ترغیب کنید. این روش موجب می شود که به صورت بلند مدت حفظ پاکیزگی و رعایت بهداشت در حافظه کودک قرار بگیرد.

 

 

 

 

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *