ویروس کرونا با درگیر ساختن ریه ها موجب آسیب رساندن به سیستم تنفسی انسان می شود. توصیه پزشکان این است که در برابر ویروس کرونا می توانید با داشتن ریه های سالم به مقابله بپردازید. ریه ها محل تبادل هوای ورودی و خروجی می باشندو هر اندازه این اندام سالم تر باشند جریان اکسیژن رسانی به سلول ها بیشتر می شود و در نتیجه طول عمر بیشتری خواهید داشت.

 

مشکل اشتباه تنفس کردن:

اشکال بیشتر افراد این است که در طول عمر خود درست نفس نمی کشند. هر چند در طول عمر خود نفس می کشیم، اما به ندرت ریه های خود را پر و خالی می کنیم. روش صحیح تنفس می تواند ما را در مقابله با ویروس کرونا یاری برساند.  البته بزرگسالان هرگز به نوع نفس کشیدن خود توجه نمی کنند. بنابراین به تنفس طبیعی کودک باید توجه کنیم. در کودکان تنفس شکمی به تنفس سینه ای مبدل می شود. اگر دقت کرده باشید در کودکان هنگام دم شکمشان بالا می آید و در هنگام بازدم سینه جلو می آید. به همین علت است که کودکان انرژی بیشتری برای جست و خیز کردن،  فریاد زدن، دویدن و سایرحرکات دارند.

تنفس دیافراگمی تنفسی مناسب در برابر ویروس کرونا

تنفس دیافراگمی یا شکمی چه مزایایی دارد؟

در آموزش مراقبه یا مدیتیشن، جریان انرژی در بدن توزیع می شود و موجب خودآگاهی یا روشن شدن ذهن ایجاد می شود. تنفس شکمی در یوگا قسمتی از سلامت و روحیه معنوی می باشد که به سرعت ذهن را به لحظه حال می رساند و استرس را کاهش می دهد. این نوع تنفس عمیق برای سانحه دیدگان و قربانیان حوادث باعث درمان افسردگی، اختلال استرس واضطراب ناشی از حادثه می شود.  طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت تغییر روش تنفس در انسان موجب کنترل رفتار عاطفی و تعامل با دنیای اطراف می شود.به عقیده داشمندان مغز می تواند از طریق تنفس، آرامش پیدا کند. هنگامی که از طریق شکمی تنفس می کنید، به میزان دو برابر هوا وارد ریه ها  می شود و باعث آرامش فرد می شود. در این نوع تنفس، استرس و بد اخلاقی به مقدار قابل توجه کاهش می یابد. باید دانست تعداد تنفس در افراد مختلف با توجه به سن و جنس در هر دقیقه متفاوت می باشد. در بزرگسالان بین ۱۳ تا ۲۰ مرتبه (دم و بازدم) در هر دقیقه محاسبه می شود. عمر افرادی که تنفس شکمی را انجام می دهند بیشتر از کسانی است که به روش معمولی تنفس می کنند.

تنفس دیافراگمی

 مراحل تنفس شکمی و عمیق ( دیافراگمی):

دیافراگم پرده ای است که میان حفره شکمی و قفسه سینه وجود دارد. در هنگام تنفس دیافراگمی، فقط سعی کنید هنگام نفس کشیدن شکم تان بالا بیاید. برای نفس عمیق کشیدن مراحل زیر را انجام دهید.

 • روی یک صندلی در حالت راحت بنشینید، یا روی زمین به پشت دراز بکشید.یک دست خود را روی شکم بگذارید.
 • حالا تمرکز کنید و به مدت چند ثانیه هوا رابه آرامی وارد بینی و سپس به ریه ها منتقل کنید اگر دستتان روی شکم باشد  و بالا آمدن آن را متوجه می شوید .
 • یک دقیقه نفستان را حبس کنید
 • سپس هوا را به آرامی به بیرون خارج  هدایت کنید. تصور کنید هوا مانند یک بادکنک در حال خارج شدن از بدن شماست. در حین روز اگر چند مرتبه  این نوع تنفس ساده را تمرین کنید در آینده این نفس کشیدن عادت معمول برای شما خواهد شد و آرامش، سبکی وکودکی را برای شما  به ارمغان خواهد آورد.
 • اندکی صبر کنید.
 • با ۴ شماره هوا را وارد بینی کنید. مطمئن باشید هنگام تنفس حرکات شکم و سینه هماهنگ باشند.
 • در هنگام بیرون راندن هوا از بینی تا شماره ۶ بشمارید. اگر این مقدار برای تان سخت است تا ۴ شماره بشمارید.
 • روی بدن خود تمرکز کنید و توجه داشته باشید عضلات مورد نظر در حال انقباض باشند اندازه استرس و نگرانی خود را درجه بندی کنید و زمانی که به شماره ۱ رسیدید در واقع به آرامش رسیده اید. به خاطر داشته باشید دم باید از طریق بینی صورت بگیرید ( مژک های درون بینی مانند فیلتر گردو غبار را می گیرد و به تنظیم دمای هوا ی بیرون با دمای درون بدن کمک می کند)
 • بازدم باید از طریق دهان انجام بگیرد.
 • در حال تنفس باید آرامش داشته باشید. سعی کنید این نوع تنفس را تمرین کنید.
 • در صورتی که دنده های قفسه سینه دچار درد شدند نگران نباشید مانند زمانی که می دوید و فشار زیادی به دنده ها در اثر کم آوردن نفس و به دلیل کار زیاد دیافراگم ایجاد می شودکه با تمرین مداوم دیافراگم قدرتمند شده و دیگر دچار این عارضه نخواهید شد.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *