نقش پرتوهای خورشیدی و کرونا:

تحقیقات دانشمندان از تاثیر پرتوهای ماورا بنفش موجود در نور خورشید می تواند روی رشد و تکثیر ویروس ها تاثیر گذار باشد. بنابراین نور خورشید باعث از بین رفتن ویروس کرونا در سطوح و هوا می شود. همچنین دما و رطوبت بالا نیز اثرات مشابهی بر روی عملکرد و حیات ویروس دارند. این تحقیقات بیان می دارند که نیمه عمر ویروس ( زمان لازم برای کاهش مقدار ویروس ها به مقدار نصف تعداد اولیه) در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه با رطوبتی معادل ۲۰% جهت سطوح صاف و غیر متخلخل همانند دستگیره در و فولادی ضد زنگ برابر با ۱۸ ساعت می باشد و با افزایش رطوبت به میزان ۸۰% عمر آن به ۶ ساعت کاهش می یابد. هنگامی که نور خورشید اضافه شود و زمان آن به ۲ ساعت کاهش پیدا می کند. وقتی ویروس به شکل معلق در هوا باشد و دمای هوا ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد باشد و رطوبت ۲۰%  باشد در حدود یک ساعت و با تابش پرتوهای نور خورشید به میزان ۱.۵دقیقه نقلیل می یابد. بنابراین در شرایط ایده آل و دمای مناسب و رطوبت کافی، ویروس کرونا با تابش نور خورشید بر روی سطوح صاف ۲ ساعت و در هوا کمتر از ۲ دقیقه می تواند دوام داشته باشد.

تابش نورخورشید و ویروس کرونا

 اطلاعات کسب شده تا چه میزان مورد اعتماد است؟

این تحقیقات جهت بازبینی به وسیله متخصصان در زمینه متودولوژی بسیار دشوار می باشد و همچنان مطالعه در این زمینه ادامه دارد.

از گذشته نقش پرتو های ماورا بنفش برای نابودی مواد ژنتیکی و تاثیر آن در زمینه تولید و تکثیر ویروس مشخص بوده است. از قدیم الایام از نور ماورا بنفش خورشید جهت میکروب کشی و ضد عفونی استفاده می شده است. دانشمندان برای تکمیل دانش خود به دنبال پاسخ این سوال هستند که شدت و مقدار طول موج پرتوهای ماورا بنفش چه مقدار باید باشد تا تاثیر مطلوب بر کاهش روند حیات ویروس کرونا بگذارد.

در این میان نباید عوارض ناشی از تابش اشعه ماورا بنفش بر روی پوست را از نظر دور نگه داشت. سوختگی های ناشی از تابش اشعه خورشید بر پوست انسان، افراد زیادی را روانه کیلینک ها و مراکز تخصصی درمان پوست کرده است.

بر طبق آخرین دستاورد های سازمان بهداشت جهانی نور خورشید و افزایش دمای بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد نمی تواند تاثیر چندانی بر کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا داشته باشد. شاید باور غلطی باشد که نور خورشید می تواند ما را از ابتلا به کرونا مصون نگه دارد. آنچه باعث تامین سلامت انسان ها در دوران شیوع کرونا می شود رعایت نکات بهداشتی و ایمنی می باشد. مسلم است که تکیه کردن بر فرضیه های نامشخص ممکن است حوادث جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. بنابراین حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک حتی در محیط های باز نیز از ضروریات به شمار می آید.

ضدعفونی با نور خورشید

 محیط مطلوب برای ادامه رشد ویروس کرونا چگونه است؟

طبق نظر دانشمندان بهترین مکان برای فعالیت و انتقال ویروس، محیطی خشک و دمای متعادل شبیه دمای خانه می باشد. ویروس کرونا بر روی سطوح صاف تا پنج ساعت می تواند دوام داشته باشد و گاهی در شرایط خاص به مدت ۹ روز و بیشتر می تواند روی اجسام زندگی کند. باید دانست ویروس در هوا باقی نمی ماند و باید روی لباس، دست و اشیا قرار بگیرد تا منتقل شود. کرونا ویروس به محیط های سر پوشیده  و مملو از تجمع  به سرعت واکنش مثبت می دهد و شرایط را برای رشد و بقا خود مهیا می بیند. بیماری ویروسی کوید ۱۹ در آب تا ۹روز می تواند ادامه حیات داشته باشد و در شرایط جوی خنک و یخ زده می تواند تا چندین سال دوام داشته باشد. به نظر می رسد قطرات تنفسی در هوای سرد و خشک طولانی تر از سطوح گرم به صورت معلق می مانند. همچنین ویروس ها در محیط گرمتر تخریب می شوند زیرا لایه محافظ چربی که آن را احاطه می کنند به سرعت خشک می شود.

 

دشمنان ویروس کرونا را بشناسیم:

  • پرتوی فرا بنفش
  • محلول های حلال چربی و شوینده های قوی
  • مواد ضد عفونی کننده دست و الکل از دشمنان ویروس کرونا محسوب می شوند.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *