بزاق دهانی ناقل ویروس کرونا از طریق دهان فرد آلوده به بیماری تا چهار متر به اطراف منتشر می شود. ویروس  روی سطوح و خیابان تا چند ساعت می ماند. خوشبختانه امروزه وجود انواع ماسک استاندارد، از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری می کند . همچنین ماسک پارچه ای  برای افراد سالم می تواند مانع انتقال ذرات شود. توصیه برای حفظ فاصله گذاری از سوی پزشکان تاکنون برای ممانعت انتشار ویروس مفید بوده است. به اعتقاد مسئولان بهداشت هرچه این فاصله گذاری بیشتر باشد  احتمال انتقال ویروس کمتر می شود. وقتی فرد مبتلا به بیماری در حال بازدم باشد قطرات سنگین که دارای ویروس می باشند به دلیل جاذبه زمین، روی زمین قرار می گیرند . قطرات سبک در هوا معلق می باشند.

انتقال ویروس کرونا

چرا بیمارستان ها و درمانگاه ها آلوده هستند؟

تحقیقات نشان می دهند که کف بیمارستان ها و درمانگاه ها بیشترین آلودگی را به دلیل جذب ویروس دارند .هنگامی که پزشکان و پرستاران در درمانگاه  عبور و مرور می کنند، ویروس در تمام سالن ها، راهروها ، اتاق ها منتشر می شود. متاسفانه بیشترین آلودگی از طریق کف کفش، در بیمارستان ها وجود دارد. اغلب ویروس کرونا در ناحیه سر و کمی پایین تر از این ناحیه بیمار قرار دارد.ذرات سبک تر در فاصله دو متری به صورت معلق در هوا وجود دارند.با قرار گرفتن یک پوشش محافظ بر روی دهان و بینی  مانع پراکنده شدن ویروس می شود.در هنگام عطسه و سرفه قطرات آلوده با شتاب بیشتری در حدود چهار متر به اطراف پخش می شود. البته ساختمان ریه (عمق ریه ) ،قدرت سیستم ایمنی بدن در پیشرفت و نفوذ عفونت تاثیر زیادی دارد.به اعتقاد محققان توان انتشار بیماری از طریق هوا بسیار خطرناک می باشد و هوا ترکیبی از ویروس و گاز های موجود در هوا می باشد. به این ترتیب استفاده از ماسک ساده برای همه افراد ضروری می باشد.

 

انتقال ویروس کووید نوزده از طریق کفش:

ویروس در اثر تنفس، سرفه، صحبت کردن و عطسه تا حدود چهار متر در هوا منتشر می شود  این ذرات ممکن است به کفش بچسبند و در اطراف پخش شوند. اتفاق خوب این است که ویروس به وسیله مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات محافظتی به سرعت از بین می روند.

انتقال ویروس کرونا از طریق کفش آلوده

چگونه ویروس را از طریق کفش به خانه نیاوریم:

  • کفش را در خارج از منزل از پا بیرون آوریم.
  • قبل از ورود به آسانسور و راه پله ها کفش ها را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنیم
  • کفش های کتانی و ورزشی به دلیل نخ وفلز محل مناسبی برای مخفی شدن ویروس هستند پس از ضدعفونی یک روز در معرض نور خورشید قرار دهید.
  • اگر روی سطح کفش یا بخش هایی از پا در معرض هوا هستند. جوراب ها را در بیرون از منزل خارج کنید و بلافاصله  با آب گرم بشویید.
  • بدون جوراب از منزل خارج نشوید و پس از ورود به منزل پاها را با آب گرم و صابون بشویید . می توانید در محل ورود یک جفت دم پایی قرار دهید و پس از ورود پا ها و دم پایی ها را ضد عفونی و شستشو دهید.
  • در صورتی که ذرات آلوده روی پا قرار گرفت تا زمانی که خشک نشده است منبع آلودگی همچنان وجود دارد در این صورت جوراب، پا و کفش همه آلوده می باشند.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *