آیا گرم شدن هوا بر روی ویروس کرونا تاثیر منفی می گذارد

 خطر کرونا برای همه دنیا یک جریان سخت و دردسر ساز شده است و از آغاز شیوع تا این زمان مردم دنبال فرضیه ها و اخبار امیدوار کننده برای نابودی این ویروس ناشناخته هستند. با گذشت چند ماه و پشت سر گذاشتن فصل سرما عده ای بر این باورند که در صورت گرم شدن وآغاز فصل تابستان این ویروس ضعیف می شود.

 زمستان فصل بیماری های ویروسی

به اعتقاد کارشناسان هوا شناسی تغییر دما و حرارت بر روی رشد و شیوع ویروس ها تاثیر گذار است. به اعتقاد این کارشناسان اشعه خورشید می تواند به ساختار ژنتیکی ویروس ها آسیب برساند. همانطورکه می دانیم، ویروس ها می توانند چند ساعت را در هوا و اشیا درحالت نیمه فعال زنده بمانند و به محض یافتن محیط میزبان به سرعت تکثیر می یابند، اما اگر هوا رو به گرمی برود ویروس مدت کمتری می تواند زنده بماند. به اعتقاد برخی محققان ویروس ها در تابستان کمتر فعالیت می کنند. ویروس ها در مناطقی که از نظر بومی و محلی سردتر هستند بیشتر منتشر  می شوند.

گرم شدن هوا و ویروس کرونا

 ویروس کرونا در مقابل گرما مقاوم نمی باشد

ویروس ها در دمای پایین دوام بیشتری دارند، مانند مواد خوراکی که در یخچال به مدت بیشتری قابل نگه داری هستند. نوع ساختمان سلولی ویروس ها نسبت به گرما حساس می باشد. معمولا هوای گرم و مرطوب می تواند انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی را کم تر کند. تجارب ما در زمینه آنفولانزا بسیار وسیع تر از ویروس ها می باشد، بنابراین نمی توانیم بدون مطالعه و تحقیق در این زمینه به جرات ادعایی داشته باشیم.

همانطور که می دانیم  ویروس در دمای ۴ درج سانتی گراد در شرایط پایدار قرار دارد و در دمای زیر صفر تا چندین سال می تواند زنده بماند. دما می تواند بر بقا ویروس تاثیر بگذارد و آلودگی محیط دست خوش تغییر دما نمی باشد.

 

آمارها امیدوار کننده نیستند

در حالی که عده ای امید به فصل گرما دارند و در ایران نیز تعدادی از مردم برای فرار از خطر ویروس کرونا راهی استان های گرمسیر شده اند. اما متاسفانه شاهد انتقال ویروس در استان های یزد، بوشهر و سیستان و بلوچستان بوده ایم. در استرالیا نیز با مشاهده یک فرد مبتلا به کرونا از اهالی نیجریه که دمایی برابر۱۵ تا ۲۵ درجه را تجربه می کنند و در نیجریه دمای هوا به ۳۷ درجه نیز می رسد این امید جای تردید برای همه گذاشت. البته خشکی و رطوبت هوا نیز در این زمینه بی تاثیر نمی باشد.

گرم شدن و کرونا

ویروس در تابستان هم می تواند شیوع پیدا کند

در سال ۲۰۰۲ ویروس کرونای عامل مرس در ماه اوت و اوج گرمای عربستان سعودی  شیوع پیدا کرد. بنابراین به نظر می رسد گرما تاثیر چندانی در کنترل ویروس ندارد. هرچند تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.شاید یکی از دلایل امیدواری معتقدان این نظریه تجمع کمتر مردم در روزهای گرم سال در خارج از منزل می باشد. طبق تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، یافته ها در مورد ویروس کروید ۱۹ در حال بررسی می باشد. بنابراین ادعای تاثیر سشوار، اتو و بخار شوی که جایگزین مناسبی در مقابل ضدعفونی کننده ها بوده است، نمی تواند قابل اعتماد باشد. بهترین روش همان شست وشوی مرتب دست ها، رعایت بهداشت شخصی و رعایت فاصله در حال حاضر می باشد. بدن انسان سالیان متمادی با انواع بیماری ها و ویروس ها مقابله کرده است و تاکنون توانسته در مقابل آنها بقای خود راحفظ کند. با این وجود تلاش برای پیدا کردن روشی منطقی جهت خاموش کردن این شیوع ادامه دارد.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *