با توجه به شباهت ویروس سارس ( سندروم سارس حاد ) با ویروس کرونا و شیوع ویروس از طریق نشت لوله های فاضلاب این احتمال وجود دارد که کرونا ویروس نیز از این طریق انتقال پیدا کند. ویروس سارس علاوه بر گلو و ریه ها در روده ها نیز تکثیر می یابد . این ویروس نیز مانند ویروس کرونا شیوع گسترده، در همه نقاط مختلف دنیا مشاهده شد و یکی از دلایل شیوع ابنلای گروهی ترشحات حاوی ویروس می باشد که از طریق لوله های فاضلاب فرسوده و قدیمی نشت کرده بودند. آنچه مسلم است و شواهد موجود نشان می دهد که کشورهایی که شرایط بهداشتی نسبتا خوبی دارند انتشار ویروس در بین مردم بسیار کم می باشد. باید دانست ویروس می تواند به سطوح توالت و نواحی اطراف توالت بچسبد و با لمس کردن سطوح آلوده توسط افراد دیگر می تواند موجب انتقال بیماری شود.

ویروس کرونا و توالت

جهت بهداشت سرویس بهداشتی و توالت  چه کارهایی باید انجام داد؟

 • اعضا خانواده باید در شرایط کرونا تقسیم وظایف داشته باشند و با همکاری و کمک یکدیگر محیطی بدور از استرس و رفتارهای وسواسی، محیط خانه را امن وآرام سازند.
 • معمولا خانم ها به عنوان مسئول ایمنی امور ضدعفونی، حفظ وضعیت و ارتقای بهداشت خانه بدور از ویروس کرونا می توانند برگزیده شوند.
 • باید توجه داشت فردی که جهت ضد عفونی و گند زدایی انتخاب می شود، نباید دچار بیماری های ریوی و تنگی نفس باشد.
 • هنگام کار ضد عفونی باید حتما از ماسک و دستکش استفاده شود.
 • کلیه وسایلی که پس از مصرف غیرقابل استفاده می باشد، باید در کیسه زباله در بسته قرار بگیرد.
 • در صورتی که خانم خانه بیمار باشد، باید فرد دیگری این مسئولیت را بپذیرند.
 • هیچ شخص دیگری اجازه دخالت در انجام امور بهداشتی و ایمنی منزل را ندارد.
 • پس از هر بار مصرف از سرویس بهداشتی باید کاسه توالت، روشویی، همه دیواره و فضای مربوط به آن شسته شود. همچنین دستگیره و سیفون، کف ، شیرآلات و دم پایی با مواد شوینده کاملا ضد عفونی و شستشو  داده شود.
 • هنگام استفاده از سرویس بهداشتی و شستن توالت حتما باید تهویه روشن باشد.
 • تهویه دست شویی باید مرتب مورد بررسی قرار بگیرد و همچنین از نظر ضدعفونی نیز باید در طی روز چند مرتبه ضد عفونی شود.
 • در صورتی که یکی از افراد مشکوک یا مبتلا به بیماری باشد، باید نظارت و مراقبت های ایمنی و بهداشتی بیشتر از قبل باشد.
 • باید دانست بهترین محلول ضدعفونی کننده برای سطوح چوبی، کاشی، کف و کابینت های غیر فلزی، محلول ۱ به ۹۹ % وایتکس می باشد. هنگام استفاده از هرگونه محلول ضدعفونی برای جلو گیری از آسیب رسیدن به ریه، پوست و چشم ها استفاده از دستکش و ماسک ضروری می باشد. این محلول برای ۲۴ ساعت خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.
 • روی سطوح فلزی نظیر دستگیره در، پنجره، شیشه و آینه ، شیر آلات و کابینت های فلزی از الکل طبی ۷۰ %باید استفاده کرد.
 • هرگز دستمال توالت را داخل سرویس بهداشتی بدون محافظ قرار ندهید زیرا ممکن است آلودگی ها به دستمال توالت نیز نفوذ پیدا کند.
 • از سرویس های بهداشتی خارج از منزل به هیچ عنوان استفاده نکنید. فقط در صورتی که از تمیزی و بهداشت سرویس اطمینان داشته باشید. با به همراه داشتن مواد ضدعفونی کننده الکلی جهت ضد عفونی کردن دستگیره ، روشویی و شیر آلات قبل از مصرف آن ها را ضد عفونی کنید. به هیچ عنوان به سایر وسایل و تجهیزات دست شویی و سرویس بهداشتی دست نزنید.

فاضلاب و کرونا

آیا نشت فاضلاب و تغییر رنگ آب نشان دهنده نفوذ ویروس می باشد؟

ممکن است گاهی متوجه تغییر رنگ آب شوید و با توجه به شیوع کرونا این ترس ایجاد شود که ویروس از طریق لوله های آب وارد جریان آب منزل شود و برای شما خطرناک باشد. در گام نخست باید سیستم لوله کشی را بررسی کنید از این آب جهت مصارف آشامیدن، پخت و پز، شست و شوی البسه و ظروف به هیچ عنوان استفاده نکنید. ممکن است یکی از لوله های دچار زنگ زدگی شده باشد ودر جریان آب نفوذ داشته باشد. بنابراین با افراد متخصص در این زمینه مشاوره داشته باشید و از آن ها کمک بخواهید. بدون دستکش به لوله ها دست نزنید. در صورتی که با لوله ها تماس داشتید مرافب باشید دست خود را به چشم، دهان یا بینی خود نزنید. در حال حاضر دستگاه های تصفیه آب و یا فیلتر های مخصوص برای پاک سازی آب در بازار موجود می باشد. می توانید با کمک این تصفیه ها از پاکیزگی آب اطمینان خاطر داشته باشید.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *