طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سیگار کشیدن باعث برخورد انگشتان باسیگاری که ممکن است با ویروس کرونا آلوده شده باشد و انتقال آن به دهان به سهولت امکان پذیر می شود. در شرایطی که که بدن نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، توانایی و مقاومت بدن کاهش یافته است  در این صورت بیماران مبتلا به اختلالات ریوی بسیار آسیب پذیرتر از سایر افرادمی باشند. افراد سیگاری اغلب با مشکلات ریوی و تنفسی مواجه هستند، به دلیل کاهش ظرفیت شش ها در مقایسه با افراد غیر سیگاری خطر آسیب پذیری این افراد با دیگران افزایش پیدا می کند. معمولا افراد سیگاری ته سیگار خود را در محیط رها می کنند که می تواند منشا قطرات بزاق شخص مبتلا به بیماری کرونا باشد.

آیا نیکوتین موجود در سیگار برای کرونا تاثیر منفی دارد؟

آیا این شایعه حقیقت دارد که افراد سیگاری کمتر به کرونا مبتلا می شوند؟

پس از شیوع کرونا شایعه کمتر مبتلا شدن افراد سیگاری به کرونا در برخی رسانه ها ی دنیا و دربین مردم عادی منتشر شد، اما این ادعا مورد تایید متخصصان  و کارشناسان حوزه پزشکی نبوده است. متاسفانه آمارها این ادعا را رد می کند. همچنان که شاهد هستیم مصرف دخانیات موجب آسیب دیدن جدی ریه ها شده است و در مواجه به ویروس دیرتر بهبود می یابند.

 

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان با ریه ها چه می کند؟

  • استعمال مواد افیونی و دخانیات باعث از بین رفتن بافت های ریه و التهاب ریه ها را موجب می شود.
  • افراد معتاد به دخانیات در برابر بیماری های مختلف بسیار آسیب پذیر تر از سایر افراد می باشند.
  • کمبود اکسیژن ناشی از مصرف سیگار و سایر مواد مخدر در بخش های دیگر بدن مانند مغز نیز آثار منفی می گذارد .
  • سیستم ایمنی افراد سیگاری در مواجه با عوامل بیماری زا بسیار ضعیف عمل می کند.
  • متاسفانه افرادی که مواد مخدر و قلیان مصرف می کنند در مقابل عفونت های ویروسی دستگاه فوقانی سیستم دفاعی ناتوان دارند.
  • همچنان که الکل تا کنون نتوانسته است موجب از بین رفتن ویروس کرونا شود هیچ ماده افیونی نیز تاکنون به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک نکرده است.

سیگار کرونا

کرونا و سیگار؛ تحقیقات و شواهد پزشکان چه پاسخی می دهند؟

ویروس کرونا یکی از عوامل بیماری زا تنفسی می باشد.گاهی امکان دارد به صورت سرماخوردگی خفیف بروز کند و گاهی بیماری به شدت بروز می کند. باید دانست بیماری های زمینه ای ( بیماری های قلبی و عروقی و دیابت ) می توانند روند بیماری را تغییر دهند. مصرف دخانیات اعم از سیگار، قلیان و نظایر آن آسیب جدی به ریه ها می رساند. به همین علت افراد سیگاری از نظر ابتلا به عفونت های ریوی در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرند. در افراد سالم ریه ها به مقدار طبیعی مخاط می سازند، اما ریه افراد سیگاری مخاط بیشتری تولید می کند، بنابراین ضخامت بیشتری پیدا می کند و دیرتر تمیز می شوند. این حجم مخاط تولید شده باعث انسداد ریه ها می شود و زمینه آلودگی را برای  سیستم تنفس فرد مهیا می سازد. متاسفانه افرادی که خود سیگاری نبوده اند اما در معرض دود سیگار قرار داشته اند هنگام ابتلا به کرونا علائم شدید تر و کشنده تری داشته اند. بر طبق ادعای مرکز کنترل بیماری های آمریکا  به علت شباهت ویروس کووید ۱۹ با بیماری سارس و مرس و تحقیقات انجام گرفته، می توان گفت دخانیات در تشدید عوارض بیماری کرونا نقش مهمی دارد. البته باید دانست قطع مصرف دخانیات و سیگار می تواند در بهبود عملکرد ریه ها و کاهش آسیب  بیماری های ریوی به افراد سیگاری کمک زیادی خواهد کرد.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *