آیا می توان ماسک را ضدعفونی و مجدد مصرف کرد؟

عده زیادی از افراد به دلیل صرفه جویی و این باور که ضدعفونی کردن ماسک می تواند عوامل بیماری را از بین ببرد اقدام به شستشو و ضد عفونی کردن ماسک می کنند. عده ای با روش های مختلف مانند گرما دادن ماسک در دمای ۷۰ درجه و به مدت ۳۰ دقیقه، تابش پرتوی فرابنفش، اسپری الکل، دما، فشار بالا، همچنین گرمای خشک و مرطوب  ماسک استفاده شده را ضد عفونی می کنند، که این روش ها طبق نظر سازمان جهانی بهداشت صحیح نمی باشند. ماسک های استفاده شده به هیچ عنوان قابل ضد عفونی کردن نمی باشد. ممکن است پس از ضدعفونی کردن ماسک آلودگی های ویروسی و باکتریایی روی آن باقی بماند. با توجه به کمبود ماسک و هزینه مضاعف برای خرید ماسک جدید، این راهکار عاقلانه و منطقی نمی باشد.

شستشوی ماسک

 ضدعفونی کردن ماسک چه تاثیری روی آن می گذارد:

  • باعث باز شدن منافذ ماسک، نفوذ پذیری آب و ترشحات منتشر شده در فضا می شود.
  • باعث تغییر در ساختار فیزیکی آن می شود. ( ممکن است الیاف آن از هم باز شود ).
  • به چگونگی تصفیه و کیفیت فیلتر کردن ماسک تاثیر می گذارد.

برخلاف ادعای دروغین برخی شرکت های سازنده ماسک که با تبلیغات گسترده  خود مبنی بر تولید ماسک های چند بار مصرف می باشند، در حالی که هیچ شرکتی تاکنون نتوانسته است ماسکی با این ویژگی تولید کند.

 

فناوری نانو و تولید ماسک:

در حال حاضر دانش هسته ای به کمک انسان آمده است و تعداد معدودی از شرکت های تولید کننده ماسک در سطح دنیا توانسته اند پیشرفت هایی کسب کنند. برای تولید این ماسک یک غشا نانو الیاف نازک در لایه داخلی ماسک وجود دارد که امکان فیلتر ذرات در ابعاد بیشتر از ۷۵ نانومتر را فراهم کرده است. اکنون این ماسک می تواند در مقابل ویروس کرونا که اندازه بزرگتری دارد محافظت بیشتری از بیماران و پزشکان به عمل آورد. در حال حاضر محققان به دنبال روش های جدید برای تولید ماسک هایی با قابلیت استفاده چند باره هستند. درحال حاضر تحقیقات بر روی ماسک  ۹۵N  و نحوه ضد عفونی کردن آن بدون آسیب رسیدن به ماسک در حال انجام می باشد. با توجه به اینکه دور انداختن ماسک و دست کش آلوده باعث انتشار آلودگی در سایر نقاط می شود و همچنین عده زیادی از مردم هنوز نحوه دفن و از بین بردن ماسک ها ی آلوده را نمی دانند. بهترین روش ساخت ماسک هایی است که برای محیط زیست کم خطر باشد. همچنین زمان بیشتری در مقابل ویروس ها و مواد آلاینده مقاومت داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده استفاده از هیدروژن پر اکسید تبخیر شده می تواند آلودگی های میکروبی و موجود روی سطح ماسک مصرف شده را نابود کند.

ساخت ماسک در منزل

طریقه استفاده صحیح از ماسک :

  • قبل از مصرف ماسک دست خود را با آب و صابون یا ژل ضد عفونی بشویید.
  • توجه داشته باشید قسمت فلزی روی بینی قرار گرفته باشد.
  • معمولا قسمت داخلی ماسک سفید می باشد. پس از این که ماسک روی صورت شما قرار گرفت، نوار فلزی را در محل خود فشار دهید یا گوشه اش را سفت کنید. به نحوی که ماسک به شکل و فرم بینی در آید.
  • ماسک باید تمام دهان و چانه را بپوشاند. به هیچ عنوان شکاف یا فضای خالی بین صورت و ماسک وجود نداشته باشد.
  • هرگز سطح بیرونی ماسک را لمس نکنید و اگر اتفاقی با این سطح تماس پیدا کردید فورا دست خود راضد عفونی کنید.
  • برای خارج کردن ماسک از قسمت کش های پشت سر آن را باز کنید و آن را از خود دور کنید و بلافاصله در سطل زباله در بسته قرار دهید سپس دستان خود را بشویید.
  • در صورتی که ماسک مرطوب شد، با یک ماسک جدید آن را عوض کنید. یادمان باشد بهترین روش محافظت در برابر ویروس کرونا شستن مداوم دست ها با ژل حاوی الکل و یا آب و صابون می باشد.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *