هنگامی که ویروس وارد بدن ما می شود، پادتن ها و گلبول های سفید این ویروس را شناسایی می کنند و جهت نابودی ویروس پادتن تولید می کنند. تا چند مدت این پادتن ها در بدن ما باقی می مانند و هر بار که با این ویروس مواجه شویم در برابر ویروس به مقابله می پردازند. از همین اطلاعات بدست آمده واکسن به وجود آمد. به این ترتیب که مقداری ویروس ضعیف شده وارد بدن انسان از طریق سرنگ می شود و بدن در برابر این ویروس ها واکنش نشان می دهد و شروع به پادتن سازی می کند تا هنگامی که بر ویروس غلبه کند بنابراین بدن تا مدتی در برابر ویروس مقاوم می باشد.

 

تحقیق پزشکان در مورد ویروس کرونا و تکرار بیماری:

تا کنون دانش ما در زمینه ویروس ها به این شکل بود که گلبول های سفید خون اطلاعات ویروس را تا مدتی ذخیره می کند و پس از ابتلا مجدد،  بدن دیگر دچار بیماری نخواهد شد اما متاسفانه ویروس کرونا مانند آنفولانزا می تواند جهش پیدا کند و بدن با شکل جدیدی از ویروس مواجه شود. گروه ویروس های کرونا از مدت های  زیادی است که در محیط اطراف ما وجود دارد و نه تنها انسان ها را بلکه سایر جانوران را نیز مورد هجوم خود قرار می دهد.

 دچار کرونا ویروس

 چه دلایلی موجود است که ویروس می تواند دوباره در بدن انسان تکثیر پیدا کند ؟

افرادی که برای بار دوم دچار کرونا ویروس می شوند احتمال دارد ویروس همچنان در بدن فرد وجود داشته است. همچنین مقدار مصونیتی که ویروس در بدن افراد ایجاد می کند وابسته به دستگاه ایمنی  اشخاص می باشد. باید دانست در مرحله اول اگر دچار کرونا شویم بدن هنوز آمادگی مقابله با ویروس را ندارد و با توجه به سیستم ایمنی بدن ممکن است در مرحله دوم شرایط فرد کاملا تغییر کند.گاهی برخی بیماری ها پس از درمان در بدن آنتی بادی های ناشی از ویروس را در خون  نگه می دارند. بنابراین مصونیت در برابر ویروس می تواند تا مدت ها باقی بماند. بعضی افراد ممکن است با وجود مقدار آنتی بادی در خون، نسبت به ابتلای دوباره به ویروس حساس باشند. متاسفانه ویروس با گذشت زمان می تواند دچار تکامل  شود وگاهی دچار تغییر شود تا زمانی که نسخه اولیه  با نسخه جدید قابل مقایسه نباشد. به  همین دلیل انتقال آن را از حیوان به انسان مهیا می سازد.

 

آیا همه گیری یک جمعیت باعث مصونیت و کاهش بیماری می شود؟

به اعتقاد بعضی دانشمندان اگر تعداد کافی از یک جمعیت دچار بیماری شوند، به تدریج جامعه مصون  می شود و بیماری کاهش پیدا می کند. اما نباید از نظر دور داشت که ویروس نیز برای حفظ و بقا خود تلاش خواهد کرد و جهش در ساختار ژنی خود ایجاد می کند. بنابراین افراد اگر دوباره با ویروس  مبتلا شوند  با نسخه های جدیدی از این ویروس مواجه می شوند. بنابراین ریسک همه گیری کرونا برای همه افراد نمی تواند کار عاقلانه ای به نظر برسد زیرا خطر مرگ برای افراد ی که سیستم ایمنی قوی داشته باشند نیز وجود خواهد داشت. این نکته را باید در نظر داشته باشیم که تا هنگامی که ناقل وجود داشته باشد اپیدمی از بین نمی رود.

اپیدمی کرونا

 چگونه از اپیدمی جلوگیری کنیم؟

  • از قرار گرفتن درتجمعات و رفتن به مکان های شلوغ و پر از ازدحام خود داری کنیم.
  • قرنطینه را جدی بگیریم
  • در صورتی که خود یا یکی از نزدیکانمان دچار بیماری شد به پزشک مراجعه کنیم.
  • با روش تغذیه مناسب جهت تقویت سیستم ایمنی بدن خود را در برابر بیماری ها  تقویت کنیم.
  • ورزش کردن، دوری از استعمال انواع مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی  می تواند، مقاومت بدن  را در برابر ویروس افزایش دهد.
  • به شایعات بی اساس توجه نکنیم و از طریق رسانه های مورد اعتماد اخبار را دنبال کنیم
  • بهداشت فردی و اجتماعی  را رعایت کنیم تا جامعه ای سالم داشته باشیم.

 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *