طبق جدیدترین تحقیقات فلز مس خاصیت ضد باکتریای دارد و در طی ۴ ساعت ویروس را نابود می کند. هنگامی که دستگیره های پلاستیکی و فولادی از طریق دست انسان لمس شود، ممکن است باعث انتقال ویروس کرونا شود. باید دانست که دستگیره های مسی خاصیت ضد ویروسی دارند. بر اساس نظر پزشکان یون های فلز مس به لایه چربی ویروس هجوم می برد و DNA این ویروس را از بین می برند. به این ترتیب می توان از فلز مس برای رستوران ها و دستگاه های نقدی جهت مقابله با انتشار ویروس کرونا استفاده کرد. به دلیل خواص ضد میکروبی این فلز که توسط پژوهشگران آمریکایی محقق شده است، از آن برای ساخت تخت خواب های بیمارستانی استفاده می کنندکه طبق نتایج به عمل آمده نسبت به سایر فلزات ۹۵ % کمتر عفونت ها را درخود نگه می دارد. به این ترتیب تخت خواب های مسی می توانند جهت کنترل و جلوگیری از عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا فلز مس می تواند خاصیت ضد کرونا داشته باشد؟

کاربرد فلز مس :

با تایید نظر پزشکان مبنی بر خواص ضد عفونی کننده مس می توان از این فلز برای دستگیره درب منازل، چرخ دستی های خرید، انواع نرده های مخصوص حمل و نقل عمومی یا راه پله ها و تجهیزات بدن سازی برای پوشش لوازم فولادی استفاده کرد.

 

مس یک عنصرمفید در جدول تناوبی:

برای این که بدانیم آیا این فلز واقعا دارای خواص مفیدی است یا خیر باید با ماهیت این فلز در طبیعت آشنا باشیم. عنصر CU  با عدد اتمی ۲۹ با خصوصیات شکل پذیری و رسانایی گرما و الکتریکی می باشد. مس بدون ناخالصی، چکش خوار و نرم می باشد. رنگ آن قرمز و در برابر اکسیژن هوا متمایل به نارنجی می شود. سال های زیادی است که از مس وآلیاژ های آن استفاده می شود. مس یک ماده معدنی مهم برای اندام های حیاتی بدن می باشد زیرا نقش مهمی در تولید آنزیم تنفسی سیتوکروم اکسیداز دارد. عنصر مس در بافت کبد، ماهیچه و استخوان ها یافت می شود.

مس و کرونا

آیا استفاده از ظروف مسی می تواند ما را از بیماری ها مصون نگه دارد؟

در حال حاضر عده ای با گفتار ضد و نقیض در مورد استفاده از ظروف مسی موجب سرگردانی مردم شده اند. درمیان همه باورها از نظر درمان و پیشگیری استفاده از ظروف پخت و پز به دلیل تماس مستقیم با مواد غذایی، زمان پخت و تاثیر ظروف بر کیفیت و طعم غذا از گزینه های مهم در تغذیه می باشند. امروزه استفاده از ظروف آهنی، چدنی، استیل، لعابی فلزی و سنگی یا سفالی بازار خود را جهت پخت و پز در بین مردم پیدا کرده اند. استفاده از ظروف مسی به دلیل رسانا بودن حرارتی و  قابلیت ترمیم مجدد طرفداران خود را دارد اما به دلیل قیمت زیاد گروه خاصی می توانند از آن استفاده کنند.

 

خواص مس:

  • مس فلز اصلی در رنگ دانه حاوی اکسیژن یا هموسیانین می باشد و در همه سلول های بدن انسان یافت می شود. یک عنصر مهم برای تولید ملانین در پوست انسان می باشد که نقش زیادی در تولید رنگ دانه های مو ، پوست و چشم دارد.
  • مس به عنوان آنتی اکسیدان قوی می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد و باعث جلوگیری از آسیب سلولی می شود. بنابراین می تواند به عنوان یک عنصر ضد سرطان به شمار آید.
  • میزان مصرف مس روزانه حدود ۲ تا ۳ گرم می باشد اگر از یک رژیم غذایی مناسب برخوردار باشید می توانید از طریق منابع غذایی شامل غلات سبوس دار، انواع مغز ها و آجیل های خام، حبوبات، دل ، جگر و قلوه، شکلات تیره، سبزی های برگ سبز، مرغ، غذاهای دریایی، آلو و سویا این عنصر را دریافت کنید. کمبود مس خوشبختانه در رژیم های نامناسب هم مشاهده نشده است زیرا منابع غذای حاوی مس در طبیعت به مقدار کافی موجود می باشد.

کرونا و مس

عوارض منفی استفاده از ظروف مسی:

باید دانست کمبود مس امر شایعی نیست که به وسیله درمان از طریق ظروف مسی، قابل جبران باشد . به اعتقاد متخصصین داخلی وقتی غذا در ظروف مسی طبخ می شود مقداری از یون های مس وارد غذا می شود و درنتیجه مصرف غذای آماده شده در این ظروف مقداری از این یون ها در کبد ذخیره می شود که به مرور زمان باعث از کار افتادن کبد می شود. (منع استفاده بیش از حد از ظروف مسی مخصوصا بدون قلع، استفاده از ظروف مسی قلع اندود نیز حد و حدودی دارد)

بهترین ظروف مسی قلع اندود شده می باشند. امروزه ظروف چینی، بلوری و لعابدار چینی مناسب طبخ غذا می باشند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *